Dentofobia jak rozpoznać i przeciwdziałać?

dentofobia

Dentofobia czyli lęk przed wizytą u dentysty

Dentofobia to paniczny strach odczuwany przez pacjenta zarówno przed jak i w trakcie wizyty w gabinecie stomatologicznym. Fobia ta występuje u pacjentów mimo rozwoju stomatologii w zakresie rodzajów znieczulania pacjentów podczas zabiegów dentystycznych. Dotyka ona w równym stopniu dotyka małych jak dorosłych pacjentów. Dentofobia jest lękiem, który może być wywoływany nie tylko przez sam zabieg leczenia zębów, ale także przez dźwięki sprzętu używanego przez stomatologa. Częstym skutkiem dentofobii jest unikanie leczenia stomatologicznego co zazwyczaj skutkuje pogłębieniem się problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Sposoby walki z dentofobią

Aby móc skutecznie walczyć z dentofobią należy spróbować określić co miało wpływ na powstanie lęku przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować u pacjenta dentofobię. Jedną z głównych przyczyn jest strach przed bólem jaki może wystąpić podczas leczenia zębów. Równie częstą przyczyną lęku przed wizytą u stomatologa są złe wspomnienie wizyt w gabinecie z okresu dzieciństwa, kiedy pacjent spotykał się z brakiem empatii ze strony dentysty lub leczenie wykonywane było bez znieczulenia.Dentofobię u dzieci mogą wywoływać nieświadomie ich rodzice poprzez opowiadanie im swoich bolesnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jeśli przed każdą wizytą u dentysty odczuwamy lęk, mamy przyspieszone bicie serce czy też nadmiernie się pocimy może to oznaczać początki dentofobii. 

Dentofobię jak każdą fobię da się wyleczyć. Pierwszym krokiem do jej wyleczenia jest umówienie się na wizytę w gabinecie dentystycznym podczas, której podzielmy się swoimi lękami z lekarzem. Wówczas wspólnie z lekarzem łatwiej będzie nam znaleźć rozwiązanie na pozbycie się fobii i rozpoczęcie profesjonalnego leczenia zębów już bez lęku. Skutecznym sposobem zwalczania lęku jest stopniowe wdrażanie leczenia stomatologicznego. Najlepiej zacząć od bezbolesnego zabiegu jakim jest badanie kontrolne. Z czasem gdy lęk staje się mniejszy dentysta może wprowadzić dalsze leczenie, zależnie od stanu uzębienia jak i całej jamy ustnej.  

W przypadku gdy rozmowa z dentystą nie przyniosła oczekiwanych efektów, warto wówczas udać się po pomoc do psychologa ponieważ fobia może mieć podłoże psychiczne. Dla pacjentów odczuwających lęk przed wizytami u dentysty dzisiejsza stomatologia oferuje wiele udogodnień. Po pierwsze każdy zabieg może być wykonywany w całkowitym uśpieniu. Ponadto stosowane obecnie znieczulenia są bardzo skuteczne i uśmierzają ból każdego zabiegu. Dlatego rejestrując się na wizytę u dentysty możemy oczekiwać, że nasze prośby dotyczące znieczulenia podczas jakiegokolwiek zabiegu zostaną spełnione, a sam zabieg przebiegnie bez lęku oraz bólu.

Kontakt

NZOZ VitaDent Innocenta Męcik-Ziętek
Adres: ul. Hallera 76,
41-200 Sosnowiec, śląskie
Telefon: 32 291-99-00, 731-318-288
Fax: 32 291-99-00
Email: kontakt@vitadent.sosnowiec.pl


Galeria

gabinet

Mapa Dojazdu

Copyright © 2024, NZOZ VitaDent