Stomatologia Zachowawcza

stomatologia zachowawcza

W dzisiejszych czasach próchnica stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. W Polsce z problemem próchnicy zmaga się 95% społeczeństwa. Niszcząc twarde tkanki zęba prowadzi do pojawienia się ubytku a następnie bólu zęba. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są głównie bakterie które namnażając się mogą prowadzić do wielu groźnych dla naszego zdrowia chorób.

Leczenie zachowawcze polega na usunięciu zajętych próchnicą tkanek zęba, odkażeniu i założeniu wypełnienia stałego w postaci kompozytu lub wypełniania inlay, onlay. Na koniec wypełnienie zostaje dokładnie dopasowane do zgryzu pacjenta, opracowane i wypolerowane tak aby kształtem i kolorem odwzorowało naturalny ząb. Zaawansowana próchnica zazwyczaj kończy się leczeniem endodontycznym (kanałowym).

Drogi pacjencie pamiętaj:

  • Wizyty kontrolne u stomatologa powinny odbywać się co 6 miesięcy.
  • Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa (czyszczenie zębów 2-3 razy dziennie, używanie nitek dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej, kóre mają działanie przeciwbakteryjne). Warto pamiętać o codziennym czyszczeniu języka gdyż to własnie na nim znajduje się najwięcej bakterii.
  • Warto korzystać z zabiegów higienizacji świadczonych w gabinecie stomatologicznym (scaling, piaskowanie i fluoryzacja)
  • Ograniczenie ilości cukrów w naszej diecie to ważny element profilaktyki próchnicy. Unikanie produktów i napojów zawierających duże ilości węglowodanów przed snem, odpowiednia konsystencja pokarmów oraz zwrócenie uwagi na produkty zawierające dużo białka.

Kiedy próchnica jest bardzo głęboka, prowadzi do stanu zapalnego miazgi lub obumarcia zęba powodując stan zapalny w tkankach okołowierzchołkowych. Jedynym ratunkiem dla zęba staje się wtedy leczenie endodontyczne (kanałowe). Pomimo skomplikowanej nazwy zabieg obecnie jest bezbolesny i dzięki nowoczesnej technologii zastosowanej w naszym gabinecie bardzo komfortowy dla pacjenta. W znieczuleniu miejscowym następuje usunięcie martwej lub zmienionej zapalnie miazgi z kanałów korzeniowych zęba, która powodowała powstanie bólu u pacjenta.

Następnie kanały są opracowywane chemicznie i mechanicznie za pomocą nowoczesnego mikro motoru endodontycznego co bardzo skraca czas trwania leczenia. Wypełnienie kanałów finiszuje leczenie a za sprawą termoplastycznej gutaperki możemy być pewni że kanały są wypełnione szczelnie i nie dojdzie do ponownego zainfekowania tkanek okołowierzchołkowych. Przy leczeniu kanałowym wykorzystujemy mikroskop, który pomaga w precyzyjnym przeleczeniu zębów mających skomplikowany układ kanałów korzeniowych.

Leczenie endodontyczne zęba w naszym gabinecie zazwyczaj przeprowadzamy na dwóch wizytach. Zarówno w trakcie jak i po zakończeniu zabiegu wykonywane są zdjęcia RTG na których można zobaczyć efekty pracy lekarza. Trzecia wizyta poświęcona jest odbudowie korony zęba i podjęciu decyzji wspólnie z lekarzem o jej rodzaju. Po leczeniu kanałowym odbudowujemy zęby kompozytem a w przypadku dużego zniszczenia zęba wykonujemy odbudowy protetyczne.

Zapraszamy do zapoznania z cennikiem zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej.

 

Kontakt

NZOZ VitaDent Innocenta Męcik-Ziętek
Adres: ul. Hallera 76,
41-200 Sosnowiec, śląskie
Telefon: 32 291-99-00, 731-318-288
Fax: 32 291-99-00
Email: kontakt@vitadent.sosnowiec.pl


Galeria

gabinet

Mapa Dojazdu

Copyright © 2024, NZOZ VitaDent