Już niedługo Tłusty Czwartek

tłusty czwartek

Już niedługo Tłusty Czwartek
– zadbaj o zęby w dniu celebrowania pączkowej tradycji smiley

 

Tłusty Czwartek to dzień w którym zgodnie z tradycją dla zapewnienia sobie szczęścia oraz pomyślności należy zjeść co najmniej jednego pączka. Zbliżający się tłusty czwartek jest właściwym momentem aby dowiedzieć się jaki wpływ na nasze zdrowie szczególnie na zęby ma zjedzenie tradycyjnego pączka, a dokładnie jednego z głównych jego składników jakim jest cukier. Jeśli zjemy jednego pączka nie będzie on miał negatywnego pływu na nasz organizm. Zwykle jednak u większości z nas świętowanie nie kończy się na zjedzeniu tylko jednego pączka. 

Dlatego kiedy będziemy sięgać po kolejnego pączka musimy pamiętać, że cukier który jest dodawany do pączków to puste kalorie. Ponadto nadmierne spożywanie cukrów złożonych jest główną przyczyną nadwagi i otyłości, może również zwiększać ryzyko chorób układu krążenia, wywoływać cukrzycę typu II. Duże spożycie cukru może być także przyczyną podwyższonego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu LDL, trądziku a nawet powodować stany depresyjne.

Próchnica jest kolejną chorobą, który wywoływana jest przez nadmierne spożywanie przez nas cukru. Niewłaściwa higiena jamy ustnej lub brak opieki stomatologicznej nie są jedynymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi próchnicy. Próchnica może rozwinąć się także na skutek bakterii, jak również nadmiaru cukrów w naszej diecie.

Zadaniem bakterii naturalnie występujących w jamie ustnej jest przetwarzanie  cukru w kwas, który obniża pH poniżej optymalnego dla zdrowia poziomu. Zanim ślina zgromadzona w układzie buforowym organizmu spowoduje unormowanie się pH zwykle trwa do  kilkadziesiąt minut podczas, których zjedzony przez nas cukier szkodliwie działa na zęby.

Każdy z nas jest podatny na próchnicę, ale najbardziej narażone są dzieci i młodzież. Próchnica jest chorobą częściej występującą u dzieci do 6 roku życia ponieważ zęby mleczne, ze względu na swoją budowę są bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe. Początkowo choroba przebiega bez dolegliwości, dopiero po pewnym czasie pojawia się ból. Ważne aby pamiętać, że próchnica zębów mlecznych ma bezpośredni wpływ na uszkodzenia wyrzynających się zębów stałych.       

Dlatego należy pamiętać o umyciu zębów po każdym posiłku, właściwa higiena jamy ustnej jak opieka stomatologiczna od najmłodszych lat pozwala znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. Zarówno dorośli jak i dzieci powinni wiedzieć, że sam cukier w diecie nie jest zły, lecz jego nadmiar. Pamiętajmy organizm przyzwyczajony do niskiej zawartości cukru w diecie potrzebuje go znacznie mniej.

Kontakt

NZOZ VitaDent Innocenta Męcik-Ziętek
Adres: ul. Hallera 76,
41-200 Sosnowiec, śląskie
Telefon: 32 291-99-00, 731-318-288
Fax: 32 291-99-00
Email: kontakt@vitadent.sosnowiec.pl


Galeria

gabinet

Mapa Dojazdu

Copyright © 2024, NZOZ VitaDent