Lakowanie i lakierowanie zębów

zabiegi lakowania zębów

Na czym polega zabieg lakowania zębów

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu uszczelnienie bruzd i dołków w zębach przy użyciu płynnego materiału kompozytowego, który utwardza się pod  wpływem lampy polimeryzacyjnej. Zęby poddane zabiegowi lakowania są znacznie skuteczniej chronione przed bakteriami, które są odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Zabieg lakowania wykonywany jest zarówno u dorosłych jak i u dzieci, na zębach mlecznych jak i stałych.

Zabieg lakowania u małego pacjenta pierwszy raz należy wykonać w momencie pojawienia się w jamie ustnej pierwszych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Ze względu na swoją budowę zarówno zęby trzonowe jak i przedtrzonowe są niezwykle podatne na wystąpienie próchnicy dlatego należy przed nią zabezpieczyć zęby poprzez ich lakowanie. Poza tym w przypadku małego pacjenta często występuje problem zapewnienia odpowiedniej higieny tych miejsc poprzez odpowiednie ich szczotkowanie.

Lakowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym, który w przypadku pojedynczego zęba trwa nie dłużej niż kilka minut. Aby zabieg lakowania był skuteczny zęby poddane temu zabiegowi  muszą być zdrowe i czyste. Przed nałożeniem laku dentysta dokładnie oczyszcza powierzchnię zębów. Następnie dentysta powleka zęba na około 30 sekund preparatem (kwasem ortofosforowym), który pozwala wzmocnić przyleganie laku do powierzchni zęba. Prawidłowo przeprowadzony zabieg lakowania, wraz z zabiegami higienicznymi jamy ustnej znacznie obniża ryzyko wystąpienia próchnicy.

Na czym polega zabieg lakierowania zębów

Lakierowanie zębów czyli fluoryzacja jest zabiegiem stomatologicznym, który pozwala wzmocnić szkliwo poprzez nałożenie fluoru na powierzchnię zębów. Dzięki temu zabiegowi zęby stają się odporne na działanie kwasów i bakterii wywołujących próchnicę. Zabieg lakierowania zębów fluorem polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem (pianką bądź żelem) zawierającym fluor. Aby zabieg fluoryzacji przyniósł pozytywne skutki zęby muszą być dokładnie oczyszczone przed nałożeniem fluoru. W celu dokładnego oczyszczenia zębów dentysta wykonuje zabieg scalingu. Lakierowanie zębów jest zabiegiem, który można wykonywać zarówno na zębach mlecznych jak i stałych bez względu na wiek pacjenta.

Dentysta dobiera odpowiedni lakier fluorowy w zależności od wieku pacjenta. Dla dzieci ma on kolor żółty bezpieczny w przypadku połknięcia. Natomiast  dla dorosłych pacjentów lakier fluorowy jest bezbarwny. W przypadku dzieci zabieg fluoryzacji powinno się powtarzać co trzy miesiące. Natomiast u dorosłych należy go powtarzać co pół roku. Zabieg lakierowania zębów jest bezbolesny. Po wykonaniu tego zabiegu przez około dwie godziny pacjentowi nie wolno nic jeść. Zalecane jest także aby w dniu, w którym odbył się zabieg nie szczotkować zębów przed snem. Można jedynie dokładne wypłukanie jamy ustnej.

Czym się różni lakierowanie od lakowania zębów

Lakierowanie i lakowanie zębów to dwa zupełnie różne zabiegi stomatologiczne. Lakowanie zębów jest zabiegiem, który ma na celu zabezpieczenie bruzd, natomiast lakierowanie pozwala zwiększyć odporność szkliwa zębów na działanie kwasów i bakterii powodujących próchnicę. Lakowanie wykonuje się raz na kilka lat, natomiast lakierowanie zaleca się powtarzać u dzieci co 3 miesiące, u dorosłych co pół roku.         

Kolejną istotną różnicą pomiędzy zabiegami lakowania a lakierowania zębów jest rodzaj zębów jakie poddawane są zabiegowi. Lakowanie wykonuje się na zębach przedtrzonowych i trzonowych, natomiast lakierowaniu poddawane są wszystkie zęby. Lakowanie dotyczy głównie dzieci, natomiast lakierowanie w takim samym stopniu jest zalecane dzieciom jak i dorosłym. Zabiegi lakowania i lakierowania zębów wzajemnie się uzupełniają, są one bardzo istotne w nowoczesnej profilaktyce stomatologicznej.

Kontakt

NZOZ VitaDent Innocenta Męcik-Ziętek
Adres: ul. Hallera 76,
41-200 Sosnowiec, śląskie
Telefon: 32 291-99-00, 731-318-288
Fax: 32 291-99-00
Email: kontakt@vitadent.sosnowiec.pl


Galeria

gabinet

Mapa Dojazdu

Copyright © 2024, NZOZ VitaDent