Zabiegi Higienizacji Zębów w Vita-Dent

higienizacja zębów

Zabiegi Higienizacji Zębów

Zabiegi higienizacji zębów polegają oczyszczanie zębów w naszym gabinecie wykonuje je dyplomowana higienistka stomatologiczna. Higienizacja jest doskonałym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej, ponieważ w gabinecie higienistka stomatologiczna mając do dyspozycji wiedzę oraz odpowiedni sprzęt może usunąć każdy rodzaj nalotu znajdujący na naszych zębach.

W trakcie wykonywania zabiegu higienizacji jamy ustnej higienistka stomatologiczna usuwa kamień nazębny, a także osady powierzchniowe i bakteryjną płytkę nazębną. Pacjent który podda się zabiegowi higienizacji zębów de facto zostanie poddany kilku zabiegom, do których należą:

 1. usuwanie kamienia nazębnego tak zwany skaling,
 2. usuwanie osadów oraz przebarwień tak zwane piaskowanie,
 3.  wygładzanie powierzchni zęba, co ogranicza odkładanie się nalotów tak zwane polerowanie,
 4. lakierowanie zębów polega na wzmocnieniu szkliwa fluorem, a tym samym zwiększeniu jego odporności na próchnicę tak zwana fluoryzacja.

Wskazania do wykonywania zabiegów higienizacji zębów

Każdy zabieg higienizacji powinien poprzedzony rozmową ze higienistką stomatologiczną podczas której może zalecić pacjentowi zabiegi oczyszczania jamy ustnej ze względu na predyspozycje do rozwijania się próchnicy. W przypadku gdy pacjent nie ma problemów z kamieniem nazębnym wówczas w trakcie  zabiegu higienizacji wystarczająca będzie likwidacja osadów i przebarwień poprzez wykonanie piaskowania i polerowania.

Każdy pacjent u którego istnieją wskazania do wykonywania zabiegów higienizacji zębów powinien poddać się tym zabiegom przynajmniej raz w roku. O częstości wykonywania tych zabiegów zawsze decyduje higienistka stomatologiczna. Konieczność wykonywania częstszej higienizacji mogą pojawiać się częściej u osób, które często piją kawę lub herbatę, palą papierosy lub stosują dietę ubogą w składniki mineralne. Zabiegi higienizacji jamy ustnej  zalecana są także u osób, które noszą aparat ortodontyczny utrudniający dokładne mycie zębów.

Głównymi wskazaniami do higienizacji jamy ustnej są:

 1. ogólna profilaktyka stomatologiczna,
 2. osady powstające w wyniku palenia i sięgania po kawę lub herbatę,
 3. kamień nazębny,
 4. skłonność do próchnicy,
 5. leczenie ortodontyczne,
 6. wybielanie zębów.

Higienizacja zębów – Skaling

Skaling zębów jest pierwszym etapem zabiegu higienizacji jamy ustnej, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego, osadzającego się głównie w przestrzeniach międzyzębowych, ale też w okolicach dziąseł przedniej i tylnej części uzębienia. W trakcie zabiegu higienistka stomatologiczna kamień nazębny, który sprzyja rozwojowi próchnicy, krwawieniom z dziąseł, rozwijaniu się paradontozy oraz powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w ustach. Zabieg usuwania kamienia nie powinien sprawiać bólu, ale może być nieprzyjemny dla osób z nadwrażliwością i niską tolerancją na ból.

Higienizacja zębów – Piaskowanie

Kolejnym etapem higienizacji zębów jest piaskowanie, czyli usuwanie płytki nazębnej oraz przebarwień.  Zabieg piaskowania wykonywany przez higienistkę stomatologiczną polega na czyszczeniu  powierzchni zębów przy użyciu mieszaniny wody i drobin czyszczących aplikowanych pod odpowiednim ciśnieniem. Aplikowana  mieszanina  skutecznie usuwa nalotu powodowe przez  kawę, herbatę czy dym papierosowy bez negatywnego wpływu na szkliwo zębów.

Piaskowanie zębów i skaling pozwalają osiągnąć taki sam  efekt jak jest widoczny po wykonaniu zabiegu wybielania zębów. Jest to możliwe z tego względu, że w wielu przypadkach niesatysfakcjonujący kolor zębów to wina powierzchniowych przebarwień i ciemnego kamienia.

Higienizacja zębów – Polerowanie

Polerowanie zębów jest zabiegiem, który jest wykonywany po zabiegu piaskowania zębów. Polerowanie zębów jest etapem higienizacji jamy ustnej, który ma celu usunięcie pozostałości nalotów. Zabieg polerowania wykonywany jest poprzez szczotkowanie zębów z wykorzystaniem specjalnych past polerskich.

Dodatkowo higienistka stomatologiczna, którą wykonuje polerowanie  zębów  wykorzystuje specjalne gumki, które wygładzają powierzchnię szkliwa. Wygładzona w ten sposób powierzchnia zębów jest mniej podatna na gromadzenie osadów lub zanieczyszczeń co wydatnie  ogranicza powstawanie próchnicy.

Higienizacja zębów – fluoryzacja

Końcowym etapem kompleksowego  zabiegu higienizacji zębów jest fluoryzacja. Podczas zabiegu na powierzchnię zębów nakłada się środek zawierający fluor (lakier, piankę lub żel), który ma na celu zabezpieczyć zęby i chroni je przed rozwojem próchnicy oraz nadwrażliwością szyjek zębowych.  Zabieg fluoryzacji pozwala wzmocnić szkliwo zębów. Fluoryzacja zębów nie u każdego jest wskazana, gdyż może prowadzić do nadmiernej fluoryzacji zębów.

Przeciwwskazania do higienizacji zębów

Nie u wszystkich pacjentów pełna higienizacja jamy ustnej jest wskazana   Dotyczy to szczególnie pacjentów z ogólnymi problemami zdrowotnymi lub schorzeniami zębów i jamy ustnej. Higienizacji jamy ustnej zwykle nie wykonuje się:

 1. w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży,
 2. u osób z rozrusznikiem serca,
 3. w przypadku odwarstwienia siatkówki oka,
 4. przy astmie,
 5. gdy występuje ból błony śluzowej lub rany w jej obrębie,
 6. w przypadku opryszczki na ustach.

Higienizacja zębów – zalecenia po zabiegu

Po wykonaniu zabiegu higienistka stomatologiczna udziela każdemu pacjentowi porad dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej.  higienistka stomatologiczna przekaże również informację, jak długo należy wstrzymać się z jedzeniem i piciem (z wyjątkiem wody) – zwykle od 30 minut do 3 godzin. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości pozabiegowej warto sięgnąć po odpowiednią pastę do zębów. Jeśli zależy nam na utrwaleniu efektu wizualnego po usunięciu przebarwień, przez dobę stosujmy białą dietę.

Kontakt

NZOZ VitaDent Innocenta Męcik-Ziętek
Adres: ul. Hallera 76,
41-200 Sosnowiec, śląskie
Telefon: 32 291-99-00, 731-318-288
Fax: 32 291-99-00
Email: kontakt@vitadent.sosnowiec.pl


Galeria

gabinet

Mapa Dojazdu

Copyright © 2024, NZOZ VitaDent