Znieczulenie w stomatologii

znieczulenie stomatologiczne

Rola znieczulenia w stomatologii

Dla wielu pacjentów wizyta w gabinecie stomatologicznym jest stresującym doświadczeniem dlatego znieczulenie stomatologicznie jest jednym z kluczowych elementów komfortowego a co za tym idzie skutecznego leczenia stomatologicznego. Głównym zadaniem znieczulenia jest złagodzenie stresu oraz zminimalizowanie ewentualnego bólu, który może pojawić się w trakcie zabiegu stomatologicznego.

Oprócz zwiększenia komfortu pacjenta w trakcie zabiegu znieczulenie ułatwia również pracę stomatologowi ponieważ powoduje ono zmniejszenie ilości śliny w jamie ustnej, co jest ważne podczas zabiegów stomatologicznych, które muszą być wykonywane w suchym środowisku np. zakładanie plomb. 

Dzięki możliwości zastosowania znieczulenia podczas wykonywania zabiegów stomatologicznych pacjent nie jest narażony zarówno na ból jak i na stres, co również może przełożyć się na regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Stomatolog zaleci pacjentowi skorzystanie ze znieczulenia zwykle gdy musi przeprowadzić skomplikowane zabiegi takie jak leczenie kanałowe czy usuwanie zębów.

Rodzaje znieczuleń stomatologicznych

Znieczulenie miejscowe jest jednym z najbardziej precyzyjnych metod znieczulania stosowanych w stomatologii. Istnieją różne rodzaje znieczuleń miejscowych stosowanych podczas zabiegów stomatologicznych. W zależności o miejsca aplikacji oraz rodzaju wykonywanego zabiegu stomatolog może zastosować:

Znieczulenie miejscowe nasiękowe metoda ta pozwala na to aby pacjent podczas zabiegu był w pełni świadomy jednocześnie nie odczuwał bólu. Ten rodzaj znieczulenia aplikowany jest poprzez wstrzyknięcie środka uśmierzającego ból pod błonę śluzową jamy ustnej, w pobliżu korzenia lub zęba, który będzie leczony. Podanie znieczulenia tą metodą powoduje zablokowanie nerwów znajdujących się w zębinie, co sprawia, że pacjent nie ma żadnych dolegliwości bólowych. Znieczulenie nasiękowe jest wykorzystywane zarówno w zabiegach z zakresu stomatologii zachowawczej jak i w chirurgii stomatologicznej. Ta metoda znieczulenia stosowana jest w przypadkach gdy pacjenci boją się bólu związanego z leczeniem.

Znieczulenie przewodowe to metoda polegająca na wstrzyknięciu środka znieczulającego w okolicy pnia nerwów. Taki sposób aplikacji leku znieczulającego powoduje że pacjent czasowo nie odczuwa dyskomfortu, jak również zimna, ciepła i dotyku. Czas działania znieczulenia zazwyczaj trwa kilka godzin. Podczas zabiegów stomatologicznych częściej stosowane jest znieczulenie przewodowe niż znieczulenie ogólne, ponieważ nie blokuje odczuwania bólu w całym ciele, jedynie w obrębie wykonywanego zabiegu. O Ilości aplikowanego leku znieczulającego decyduje stomatolog w oparciu zarówno o budowę ciała pacjenta jak i rodzaj wykonywanego zabiegu. Znieczulenie przewodowe najczęściej wykorzystywane jest prze dentystów do unieczynnienia nerwu zębodołowego dolnego podczas zabiegów usuwania dolnych zębów bocznych.

Znieczulenie powierzchniowe zalecane jest pacjentom którzy boją się ukłucia igły. Polega ono na rozprowadzeniu żelu lub aerozolu na powierzchni śluzówki jamy ustnej. Najczęściej wykorzystuje się je właśnie przed ukłuciem igłą lub podczas usuwania zębów mlecznych.

O czym warto pamiętać chcąc skorzystać ze znieczulenia stomatologicznego

Podczas wizyty stomatologicznej każdy pacjent powinien w trakcie wywiadu lekarskiego poinformować stomatologa o lekach i substancjach, na które ma uczulenie. To bardzo ważny element, każdej wizyty ponieważ jeśli nie toleruje on określonych medykamentów używanych do znieczulenia, może dojść do poważnych komplikacji podczas zabiegu. Skrupulatnie przekazane lekarzowi informacje na temat schorzeń lub alergii pozwoli bezpiecznie dostosować środki znieczulające. Jeśli pacjentką gabinetu jest kobieta w ciąży powinna ona także poinformować personel medyczny o swoim stanie. Wówczas stomatolog zaproponuje sposób leczenia tak aby był on bezpieczny zarówno dla kobiety jak i jej dziecka.

Kontakt

NZOZ VitaDent Innocenta Męcik-Ziętek
Adres: ul. Hallera 76,
41-200 Sosnowiec, śląskie
Telefon: 32 291-99-00, 731-318-288
Fax: 32 291-99-00
Email: kontakt@vitadent.sosnowiec.pl


Galeria

gabinet

Mapa Dojazdu

Copyright © 2024, NZOZ VitaDent