Problem abrazji zębów

abrazja zębów

Abrazja czyli ścieranie się zębów

Abrazja jest procesem mechanicznego ścierania twardych tkanek zębowych, który prowadzi do utraty zarówno szkliwa jak i zębiny. Jest to problem, który może dotknąć zarówno młodych, jak i dorosłych pacjentów. Abrazja zębów w początkowym etapie przebiega bezobjawowo dlatego jest ona trudna do zdiagnozowania. Samodzielnie gołym okiem pacjent nie jest wstanie zaobserwować u siebie problemu ścierania się zębów. Problem abrazji zębów może przybierać różne stopnie nasilenia od niewielkich kosmetycznych zmian do zaawansowanych, które mogą skutkować nadwrażliwością zębów spowodowaną odsłonięciem zębiny. Zazwyczaj pacjenci o tym, że ich zęby są dotknięte są abrazją dowiadują się od dentysty podczas wizyty w gabinecie. Skutkiem nie zdiagnozowania abrazji na czas, a co za tym idzie brak leczenia w skrajnych przypadkach może powodować utratę zębów.   

Czynniki powodujące abrazję zębów

Jednym z głównych czynników powodujących wzrost ryzyka wystąpienia abrazji jest zła metoda szczotkowania zębów oraz używanie zbyt twardej szczoteczki. Wywołany podczas szczotkowania zbyt silny nacisk na zęby może powodować mechaniczne ścieranie się szkliwa, a tym samym ścieranie się zębów. Uszkodzenie szkliwa zębów równie często jak przez złe szczotkowanie może być spowodowane przez niewłaściwy dobór pasty do zębów. Osobami bardziej podatnymi na abrazję zębów są osoby, które spożywają dużo potraw oraz napojów gazowanych zawierających nadmierną ilość kwasów i cukrów. Zbyt duża ilość cukrów i kwasów w diecie może prowadzić do erozji szkliwa zębów. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia abrazji zębów jest bruksizm czyli schorzenie polegające na zgrzytaniu zębami.        

Objawy abrazji zębów

Objawy abrazji zębów są trudne do rozpoznania. Mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Najczęstszym objawem choroby jest nadwrażliwość zębów na ciepło, zimno i słodkie produkty. Ponadto na zębach dotkniętych chorobą szkliwo staje się idealnie gładkie i błyszczące, a zębina wydaje się wypolerowana. Dlatego osoby, które odczuwają nadwrażliwość lub ból zębów oraz dziąseł powinny powiedzieć o tym dentyście podczas wizyty wówczas będzie on mógł sprawdzić stan szkliwa i wykluczyć częsty ból zębów lub dziąseł jako początek abrazji.           

Sposoby radzenia sobie z abrazją zębów

Abrazją zębów jest chorobą, która może przybierać różne stopnie zaawansowania. W przypadku gdy ona jest we wczesnym stadium wówczas dentysta pokrywa odsłoniętą zębinę żywicą kompozytową w kolorze zęba. Zabieg ten pozwoli zamaskować problem i poprawić estetykę oraz ochronić zębinę przed nadwrażliwością. Natomiast jeśli abrazja jest już  zaawansowana, konieczne może okazać leczenie kanałowe.

W skrajnych przypadkach gdy konieczne jest usunięcie zęba wówczas stomatolog zastępuje ząb koroną protetyczną lub mostem, które pozwalają zachować pozycje pozostałych zębów. Aby zapobiec postępowi abrazji, niezbędna jest zmiana nawyków, które ją wywołały. Jeśli  starcie zęba jest wynikiem problemów emocjonalnych wówczas skutecznym rozwiązaniem problemu może okazać się leczenie psychologiczne. Aby skuteczne walczyć z abrazją konieczny jest proces remineralizacji szkliwa, aby je wzmocnić niezależnie od przyczyny. W tym celu zaleca się codzienne stosowanie past do zębów z fluorem. Podczas leczenia dentysta może również zastosować lakiery lub żele z fluorem.

Kontakt

NZOZ VitaDent Innocenta Męcik-Ziętek
Adres: ul. Hallera 76,
41-200 Sosnowiec, śląskie
Telefon: 32 291-99-00, 731-318-288
Fax: 32 291-99-00
Email: kontakt@vitadent.sosnowiec.pl


Galeria

gabinet

Mapa Dojazdu

Copyright © 2024, NZOZ VitaDent