Wpływ gumy do żucia na zdrowie zębów

wpływ gumy do żucia na zdrowie zębów

Guma do żucia jest plastyczną oraz miękką substancją, używana jest w celu oczyszczania zębów, a także  odświeżania oddechu. W składzie każdej naturalnej gumy do żucia znajdziemy bazę gumową, syrop skorbinowy, cukier puder, substancje smakowo-zapachowe, różnego rodzaju barwniki, sorbitol, aspartam i wiele innych. Każda substancja jaka wchodzi w skład gumy do żucia musi zarówno być zatwierdzona przez polskie prawo jak również musi znajdować się na liście substancji pomocniczych nadający się do spożycia, zatwierdzonych przez Komisję Europejską.

Guma do żucia przychodzi z pomocą w sytuacjach gdy po posiłku np. w szkole czy w miejscu pracy nie mamy czasu lub możliwości umycia zębów, należy jednak pamiętać że jest to rozwiązanie doraźne i w żadnym stopniu nie zastąpi codziennego szczotkowania zębów.

Zalety stosowania gumy do żucia

Żucie gumy bezcukrowej (zawierającej sorbitol i ksylitol) skutecznie wspomaga higienę jamy ustnej. Czynność żucia gumy zwiększa wydzielanie śliny nawet o 3- 6 razy. Sorbitol zawarty w gumach bezcukrowych nawilża jamę ustną daje efekt odświeżenia. Bezcukrowa guma do żucia zawiera jony wodorowęglanowe, które powodują podwyższenie pH śliny co w rezultacie ułatwia wypłukiwanie resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Podczas żucia cząsteczki gumy wnikają w przestrzenie między zębami a następnie odrywają się, co ułatwia usuwanie zalegających resztek pokarmowych. Ponadto ksylitol oraz zwiększona ilość śliny w jamie ustnej zapobiega infekcjom i zmniejsza rozwój bakterii, może zapobiegać powstawaniu próchnicy. Żucie gumy bogatej w fluor skutecznie wspomaga mechanizmy ochronne przed rozwojem próchnicy niszcząc drobnoustroje znajdujące się w jamy ustnej a także odświeża oddech.   

Gumy do żucia zawierające różne dawki nikotyny stanowią dodatkowe wsparcie dla osób chcących zerwać z nałogiem palenia papierosów. Żucie gumy zwiększa poziom serotoniny w mózgu  co pozwala  na rozluźnienie mięśni. Czynność ta zmniejsza odczucie stresu przez co działa relaksująco. Osoby, które zerwały z nałogiem palenia papierosów często przybierają na wadze dlatego aby tego uniknąć powinny regularnie żuć gumę ponieważ przeżuwanie gumy ograniczona apetyt. Aby żucie gumy miało pozytywny wpływ na uzębienie nie należy stosować jej dłużej niż 10 minut.

Wady stosowania gumy do żucia

Żucie gumy jest skutecznym uzupełniniem codziennej higieny jamy ustnej. Jednak jak wszystko co w nadmiarze również żucie gumy może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Sorbitol zawarty w bezcukrowych gumach do żucia może przyczyniać się do zwiększonej pracy jelit w skrajnych przypadkach wywołując biegunkę. Nadmierne żucie gumy przez długi czas niekorzystnie wpływa na stawy skroniowo-żuchwowe. Przeciążenie stawów skroniowo-żuchwowych może powodować silne bóle głowy, migreny. Nadwyrężenie tych stawów, może prowadzić do uszkodzenia zębów, prowadząc do ścierania się tkanek twardych – szkliwa.  Żucie gumy jedną stroną jamy ustnej może wpływać na nadwyrężenie mięśni żwaczy po jednej stronie powodując ich przeciążenie, niekiedy skutkuje powstaniem asymetrii twarzy, może również wywołać bruksizm.

Żucie gumy jest niewskazane dla osób które noszą stałe aparaty ortodontyczne z ruchomymi uzupełnieniami protetycznymi (np. protez akrylowych z metalowymi haczykami) ze względu na kleistość gumy może ona spowodować uszkodzenie elementów metalowych wchodzących w skład aparatu ortodontycznego.

Podsumowanie

Mitem jest twierdzenie, że żucie gumy może przyczynić się do wypadania plomb. Leczenie dentystyczne ubytku zębowego w postaci plomby prawidłowo wykonane, nie zostanie uszkodzone podczas żucia gumy. Innym mitem wartym obalenia jest przyklejenie się gumy do żucia do żołądka w przypadku połknięcia. Układ pokarmowy potrafi się przed takimi sytuacjami obronić. Bezcukrowa guma do żucia jest produktem wspomagającym higienę jamy ustnej, pomaga odświeżyć oddech i oczyścić zęby poprzez zwiększenie produkcji śliny, natomiast nie jest wstanie wybielić. Stosowanie gumy do żucia nie zastąpi codziennego mycia zębów szczoteczką i pastą.

Kontakt

NZOZ VitaDent Innocenta Męcik-Ziętek
Adres: ul. Hallera 76,
41-200 Sosnowiec, śląskie
Telefon: 32 291-99-00, 731-318-288
Fax: 32 291-99-00
Email: kontakt@vitadent.sosnowiec.pl


Galeria

gabinet

Mapa Dojazdu

Copyright © 2024, NZOZ VitaDent